ZMIANY KLIMATYCZNE

Eksperci ONZ zajmujący się zmianami klimatycznymi przewidują, że do 2100 roku średnia temperatura na Ziemi może wzrosnąć aż o kilka stopni. Górna granica wzrostu została wyznaczona na 6,4 stopnia. Na biegunach naszej planety topnieją wieczne dotychczas lodowce. Na Arktyce lód całkowicie zniknie do 2050 roku a jeśli będzie się pojawiał to tylko podczas nocy polarnych.

Te niepokojące zmiany będą miały wpływ na wzrost poziomu wody w oceanach. Do końca tego wieku, przybędzie jej od 28 do 43 centymetrów. To niestety wskazuje na to, że niektóre wyspy tropikalne jak np. Malediwy, zostaną zalane. Pod wodą znajdą się także Tokio, San Francisco i inne wielkie miasta.  Kataklizm nie ominie również Florydy, którą pokryją wody oceanu. W Holandii woda zabierze to co z trudem przez lata wydarto tam morzu. W Polsce przewiduje się ,że z mapy znikną m.in. Półwysep Helski i Mierzeja Wiślana a i Gdańsk zostanie częściowo zalany.

Globalne ocieplanie się klimatu, czego skutkiem są już nasilające się gwałtowne cyklony, huragany,  trąby powietrzne i gradobicia, ma doprowadzić do z jednej strony licznych powodzi jak również niszczycielskich susz. Naukowcy przewidują, że do 2100 roku, pustynie pokryją aż 30% powierzchni Ziemi. Obecnie piaszczyste, nieurodzajne tereny zajmują 3% powierzchni naszej planety.

Loading Facebook Comments ...
One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code