PROGNOZA POGODY DLA POLSKI NA 9.05.2013

NOC W POLSCE

Noc na przeważającym obszarze kraju będzie pogodna i bez opadów z przewagą prawie bezchmurnego nieba. Gorzej ma być na północnym – zachodzie (w Zachodniopomorskim, Pomorskim, Lubuskim i w Wielkopolsce oraz na Kujawach i na północy Łódzkiego), gdzie w nocy zachmurzy się i popada przelotny deszcz. Do północy pojawią się lokalne burze. Niewykluczone, że również nad ranem, pojedyncze burze pojawią się na północy kraju (w Zachodniopomorskim i w Pomorskim).
 
Nad ranem termometry wskażą od 12 do 14 stopni. Nieco chłodniej, bo od 11 do 12 stopni będzie tylko we wschodniej i południowo – wschodniej Polsce. 

CZWARTEK W POLSCE

Jutro pogodę we wschodniej części kraju nadal kształtował będzie pogodny wyż znad Rosji. Zachodnia część kraju dostanie się pod wpływ zatoki niżowej związanej z rozległym ośrodkiem niżowym rozciągającym się od Wysp Brytyjskich po Skandynawię. 

Nad zachodnią Polskę (z zachodu) „wkroczy” strefa frontowa. Wschodnia i centralna część kraju pozostanie w bardzo ciepłej masie powietrza pochodzenia czarnomorskiego. Nad zachodnią część kraju, zacznie powoli docierać nieco chłodniejsza masa powietrza atlantyckiego. 

Cały dzień we wschodniej części kraju (od Mazur i Podlasia po Podkarpacie i wschodnią Małopolskę) zapowiada się pogodny, słoneczny i bez opadów. 

Z upływem dnia, w zachodniej część kraju nastąpi pogorszenie pogody – chmur będzie przybywać, pojawią się burze i opady przelotne deszczu. 

Do południa burze z opadami przelotnymi deszczu pojawią się już na zachodzie kraju (w Zachodniopomorskim, w Lubuskim i na zachodnich krańcach Dolnego Śląska); 
Po południu strefa frontowa przesunie się do centrum i burze z deszczem (miejscami możliwy grad) pojawią się w zachodniej i centralnej części kraju do linii Olsztyn – Łódź – Katowice.

Uwaga !!! 
W związku z nasuwaniem się z zachodu strefy frontowej na mocno „rozgrzany” (o wysokiej temperaturze) obszar Polski na czele frontu zjawiska burzowe będą dość gwałtowne z intensywniejszym deszczem (lokalnie możliwe opady gradu) i porywistym wiatrem (w porywach do 50 – 80 km/h). 
Przed południem gwałtowniejsze burze pojawią się w Zachodniopomorskim i w Lubuskim, około południa i wczesnym popołudniem w Pomorskim, Wielkopolsce i na zachodzie Dolnego Śląska, a po południu i pod koniec dnia w dość szerokim pasie od Pomorskiego i Warmii po Dolny Śląsk, północną Opolszczyznę, Górny Śląsk i zachodnią Małopolskę. 

Termometry wskażą od (+23) – (+25) na zachodzie i południu Polski, do (+26) – (+27) st. C. w centrum i na wschodzie kraju. Chłodniej będzie tylko w wąskim pasie wybrzeża – od (+13) do (+17) st. C. oraz na przedgórzu – 21/23 stopnie.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code