PERSEIDY – METEORY NA LETNIM NIEBIE

Fanów kosmicznych spektakli na niebie, czeka deszcz meteorytów – Perseidów. 

Perseidy można zauważyć od 17 lipca do 24 sierpnia, ale najlepiej widoczne będą w nocy z 12 na 13 sierpnia. W ubiegłym roku nastąpił tak zwany poryw co oznacza, że pojawiło się znacznie więcej spadających gwiazd niż zwykle – do nawet 200 meteorów na godzinę. W tym roku można liczyć na 80 – 90. Mimo mniejszej częstotliwości roju Perseidów, zapowiada się niezwykle ciekawy spektakl na niebie o ile nie będzie ono zachmurzone. W obserwacji może również przeszkadzać światło Księżyca, który będzie po pełni (7.08). Dlatego warto poszukać miejsca poza oświetlonym miastem, by obserwacja nieba była możliwie najlepsza.  

Perseidy to meteory (drobny pył i resztki materii), będące pozostałością po komecie Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant (miejsce, z którego rozbiegają się meteory) przemieszcza się przez gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy. Meteory wpadając w ziemską atmosferę wytwarzają jonizację, której efektem jest świetlisty warkocz widoczny na niebie. W nocy z 12 na 13 sierpnia nastąpi maksimum meteorów, które widoczne będą na północno-wschodnim horyzoncie. 

Planetarium Śląskie zaprasza

Na wspólne wypatrywanie „spadających gwiazd” zaprasza Planetarium Śląskie w Chorzowie 12 sierpnia już od godz. 21.00. Najwytrwalsi mogą pozostać do świtu. Warto zabrać ze sobą leżak lub karimatę, kanapki i napoje. Aby zobaczyć sporo meteorów, należy udać się w miejsce dosyć ciemne, takie jak okolice Planetarium, gdzie w większej grupie będzie można cieszyć się każdym zaobserwowanym zjawiskiem, a przy okazji dowiedzieć się czegoś więcej o letnim niebie.

 

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code