PERSEIDY – LETNI DESZCZ METEORYTÓW

Perseidy

Fanów kosmicznych spektakli na niebie, czeka deszcz meteorytów – Perseidów. 

W tym roku mamy niezwykle sprzyjające warunki do obserwacji Perseidów. A to dlatego, że światło Księżyca nie powinno przeszkadzać w obserwacji. Perseidy można zauważyć od 17 lipca o 24 sierpnia, ale najlepiej widoczne będą w nocy z 12 na 13 sierpnia. W tym roku nastąpi tak zwany poryw, co oznacza, że pojawią się z dwukrotnie większą niż dotychczas częstotliwością. – Będzie spadało około 150, a nawet 200 meteorów na godzinę, a nie jak zazwyczaj 80 – poinformował Bill Cooke, ekspert NASA w dziedzinie meteorów.

Rój związany jest z kometą Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant (miejsce, z którego rozbiegają się meteory) przemieszcza się przez gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy. W nocy z 12 na 13 sierpnia zapowiedziano maksimum meteorów, które widoczne będą na północno-wschodnim horyzoncie. 

Planetarium Śląskie zaprasza

Na wspólne wypatrywanie “spadających gwiazd” zaprasza Planetarium Śląskie 12 sierpnia już od godz. 21.00. Najwytrwalsi mogą pozostać do świtu. Warto zabrać ze sobą leżak lub karimatę, kanapki i napoje. Aby zobaczyć sporo meteorów, należy udać się w miejsce dosyć ciemne, takie jak okolice Planetarium, gdzie w większej grupie będzie można cieszyć się każdym zaobserwowanym zjawiskiem, a przy okazji dowiedzieć się czegoś więcej o letnim niebie.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code