KSIĘŻYC, SATURN I MERKURY


Na południowo-zachodnim niebie wczesnym wieczorem, 20 listopada, sierp Księżyca będzie widoczny tylko 2,5 stopnia w górnym prawym rogu żółtego Saturna, tworząc piękny widok.

Już czas pożegnać się z wizytówką Układu Słonecznego: wspaniałą planetą Saturn. Dla wielu obserwatorów poniedziałek najprawdopodobniej przyniesie ostatnią szansę na dokonanie identyfikacji planety, ponieważ znajdzie się ona w pobliżu smukłego półksiężyca. Poczekaj około godziny po zachodzie słońca, zanim skupisz wzrok na południowo-zachodnim horyzoncie.

Księżyc będzie unosić się tylko około 7 stopni nad horyzontem. Twoja zaciśnięta pięść trzymana na wyciągnięcie ręki mierzy około 10 stopni szerokości, a cienki łuk księżycowy pojawi się mniej niż jedna pięść w górę. Kiedy zobaczysz półksiężyc, powinieneś zwrócić uwagę na samotną, jasną “gwiazdę”, lśniącą z żółtawo-białym odcieniem, po lewej i nieco niżej niż Księżyc. To będzie “Władca Pierścieni” – planeta Saturn. Zanim podejmiesz próbę obserwacji, upewnij się, że nie ma żadnych wysokich drzew ani budynków, które mogłyby zasłaniać twój widok tych dwóch ciał niebieskich. Obie pozostaną widoczne przez około godzinę, zanim znikną poniżej horyzontu. Oczywiście te obiekty nie są właściwie obok siebie; wyrównanie w poniedziałek, jest jedynie iluzją perspektywy. Saturn znajduje się obecnie 1,02 miliarda mil (1,63 miliarda kilometrów) od Ziemi. Z drugiej strony Księżyc jest ponad 4000 razy bliżej, na odległość 251 800 mil (405 000 km). Co ciekawe, mniej niż dzień po jego upływie z Saturnem, Księżyc osiągnie apogeum – jego najdalszy punkt na swojej orbicie względem Ziemi.

Słynne pierścienie Saturna można zobaczyć tylko za pomocą teleskopu. Będziesz potrzebować okularu z co najmniej 30-krotnym powiększeniem. Jednak Saturn pojawia się teraz tak nisko na niebie, gdy robi się wystarczająco ciemno, że nasza atmosfera, która wydaje się o wiele bardziej burzliwa w pobliżu horyzontu, najprawdopodobniej sprawi, że obraz Saturna “ugotuje się” lub stanie się nieco zniekształcony. Powinieneś naprawdę poczekać, aż zobaczysz Saturna na większej wysokości na ciemnym niebie, aby wyszukać jego pierścienie. W ciągu następnych kilku tygodni Saturn będzie stopniowo opadał, a następnie zostanie pochłonięty przez jasny wieczorny zmierzch. Dojdzie do koniunktury słonecznej – najbliższej jej odległości od Słońca z perspektywy Ziemi – 21 grudnia, przechodząc w poranne niebo. Tego samego dnia samo Słońce dotrze do przesilenia zimowego, dolnego punktu jego toru na niebie, a także najbardziej wysuniętego na południe punktu Saturna na jego 29,5-letniej orbicie. Planeta powoli pojawi się ponownie w drugim tygodniu stycznia, wznosząc się ponad godzinę przed zachodem Słońca. Dopiero pod koniec marca lub na początku kwietnia, Saturn osiągnie odpowiednią wysokość na niebie, aby obserwatorzy mogli go zobaczyć z pierścieniami.

Ostatnia uwaga: W poniedziałek Merkury unosi się nad horyzont zachód-południowy, bezpośrednio pod Księżycem i Saturnem. I 28 listopada, użyj lornetki, aby w pobliżu zachodnio-południowego horyzontu, znaleźć Merkurego około 40 minut po zachodzie Słońca, wraz z Saturnem w lewym dolnym rogu. Będzie świecić prawie dwa razy jaśniej niż Saturn.

źródło: space.com

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code