BURZE I PIORUNY – JAK POWSTAJĄ?

 

Burza to intensywny opad deszczu lub deszczu i gradu, któremu towarzyszą wyładowania elektryczne w atmosferze. Zwykle przed burzą wzmaga się chłodniejszy wiatr i tworzą się chmury kłębiasto-deszczowe, typu Cumulonimbus. 

Błyskawica-2Powstają one na skutek zderzenia zimnych i ciepłych mas powietrza.

Ruch powietrza powoduje wzajemne zderzanie ze sobą kryształów lodu raz kropel wody, wywołując elektryzowanie się tych ciał. Na dnie chmury zgromadzony jest tak duży ładunek ujemny, że między nią a Ziemią powstaje ogromna różnica potencjałów rzędu nawet 100 milionów woltów.

blyskawicaWtedy dochodzi do wyładowań elektrycznych w postaci błyskawic i piorunów. Wkrótce rozlegają się grzmoty i zwykle spada ulewny deszcz.

 

 

W naszym klimacie jest przeważnie od 14 do 36 dni burzowych w roku, zależnie od regionu.

 

burzaPiorun to bardzo silne wyładowanie elektryczne w atmosferze o bardzo dużym natężeniu, które przenosi w kierunku ziemi ujemne ładunki. Wyładowanie podczas burzy wyzwala moc zbliżoną do mocy… bomby atomowej. Jego niszczycielska siła, tkwi w ogromnej ilości energii wyzwolonej w bardzo krótkim czasie tysięcznej części sekundy. Duża błyskawica wytwarza energię od 1000 do 2000 kWh. W tym czasie, błyskawica osiąga temperaturę do 30 tysięcy stopni Celsjusza.

 

WP_000304Podczas zjawisk burzowych, gwałtownie rozprężające się powietrze wytwarza falę uderzeniową i potężny odgłos grzmotu, który rozchodzi się z prędkością dźwięku. Piorunowi towarzyszy również zjawisko świetlne zwane błyskawicą. Może ono przybierać rozmaite kształty – tworzyć linie proste lub rozgałęziać się do góry lub w dół. Występują błyskawice, które widoczne są jedynie jako rozjaśnienie powierzchni chmury, inne znów w ciągu ułamka sekundy przypominają swym kształtem świecący sznur pereł..

Co sekundę uderza w Ziemię do stu piorunów a rocznie jest ich nawet miliard. 

chmury DuisburgPodczas burzy najbezpieczniej jest pozostawać w budynku z piorunochronem lub w pojeździe. Kiedy na przykład błyskawica uderzy w samochód, prądy bezpiecznie płyną po karoserii i przez mokre opony do ziemi.

Nie chowajmy się pod drzewami a w żadnym wypadku nie kładźmy się na ziemi. Nie używajmy też telefonu komórkowego i pozbądźmy się metalowych przedmiotów a jeśli przebywamy w grupie – należy się rozproszyć.

Loading Facebook Comments ...
3 Comments
  1. zawsze myślałam,że burza,to tylko błyskawice i grzmoty !
    kiedyś,w wózek z dzieckiem mi grzmotnęło,ale jakoś nam nic się nie stało…
    Lubię burze,bo potem takie piękne powietrze jest(nie mówię o ozonie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code